Dlaczego warto wdrożyć elektroniczną dokumentację medyczną

elektroniczna dokumentacja medyczna

Choć mówi się, że lepsze jest wrogiem dobrego, a to, co tradycyjne zawsze będzie miało większą wartość niż to, co nowoczesne, istnieją takie obszary naszego życia, w których technologia niewątpliwie ułatwia wiele spraw – jedną z nich jest medycyna. Wydawać by się mogło, że długa lista zalet elektronicznej dokumentacji medycznej już na starcie wygrywa z dokumentacją prowadzoną w formie papierowej, lecz są wciąż sceptycy, dla których oszczędność czasu to za mało.

Przyjrzyjmy się zatem wszystkim zaletom elektronicznej dokumentacji medycznej:

 

 1. Wszystko pod ręką
  Korzystanie z elektronicznej dokumentacji medycznej oznacza dostęp do niej wszędzie tam, gdzie tylko mamy dostęp do internetu, a dzięki temu możliwe będzie zerknięcie do kalendarza, bazy danych pacjentów czy choćby rozkładu pracy lekarza zawsze, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Mowa tu o laptopach, tabletach i smartfonach (aplikacja mobilna iOS, Android).

 

 1. Oszczędność czasu i miejsca
  Jak już napisaliśmy powyżej elektroniczna dokumentacja medyczna pozwala zaoszczędzić sporo czasu. To, co dotychczas wpisywane było ręcznie (m.in. przebieg choroby, recepty), teraz będzie wprowadzane elektronicznie, przy czym w porównaniu do wersji papierowej tutaj wystarczy parę „kliknięć”. Czas zapomnieć o ciężkich segregatorach czy zeszytach pacjentów.Poza tym dane wszystkich pacjentów znajdą się w jednym miejscu, dzięki czemu klinika czy szpital nie będą musiały myśleć o dodatkowej powierzchni na przechowywanie danych pacjentów, co również łączy się z większym bezpieczeństwem przechowywania takich dokumentów.

 

 1. Kalendarz dla lekarza i asystentów
  Elektroniczna dokumentacja medyczna pozwala na prowadzenie przejrzystych kalendarzy, w których możliwe będzie wpisywanie terminów wizyt. Medfile oferuje opcję zaplanowania tzw. „wizyt powtarzalnych”, czyli zarezerwowania z góry danego terminu leczenia dla konkretnego pacjenta (np. co każdą środę, co miesiąc itd.). Kalendarz lekarza może zostać połączony z kalendarzami innych specjalistów, co ułatwi pracę recepcjoniście. Tak zorganizowana praca będzie z pewnością łatwiejsza i efektywniejsza. Ułatwieniem dla pacjentów jest również rejestracja online, gdzie sami mogą się zarejestrować, wystarczy wybrać konkretnego specjalistę lub lekarza oraz usługę, na którą chcą się udać.

 

 1. Statystyka w małym palcu
  Prowadzenie gabinetu lekarskiego łączy się również z liczeniem, podsumowywaniem, sporządzaniem raportów i analiz. Dzięki elektronicznej dokumentacji medycznej wiele ze statystyk będzie dostępnych od razu, co – po raz kolejny – zaoszczędzi czas pracownikom, a także wykaże dokładniejsze dane.Dodatkowo takie programy mają również opcję prowadzenia rozliczeń z NFZ, co jest kolejnym atutem.

 

 1. Krótszy czas obsługi pacjenta i poprawa warunków pracy personelu medycznego
  Dane pacjentów znajdujące się w programie do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej są na pewno bardziej przejrzyste, niż te wprowadzone tradycyjnie – wszystkie dokumenty, wypisywane recepty i zalecenia lekarza znajdują się w jednym miejscu. Lekarz może zerknąć w nie nawet bezpośrednio przy łóżku pacjenta. Dzięki temu komunikacja pomiędzy pacjentem a lekarzem jest lepsza, a praca personelu medycznego wydajniejsza.

 

 1. Bazy leków, kody ICD-10/ICD-9 oraz e-recepty i e-zwolnienia
  Ogromne ułatwienia dla lekarzy, specjalistów a także pacjentów zapewniające zadowolenie zarówno u jednych i drugich.

 

 1. Darmowa strona www gabinetu
  Jest kolejnym krokiem do rozwoju placówki medycznej, gabinetu lekarskiego czy przychodni. Strona pozwala na korzystanie przez pacjentów z rejestracji online oraz integracji rejestracji z powiadomieniami SMS, informującymi o zapisaniu pacjenta na wizytę oraz przypominającymi o wizycie.

 

 1. Import bazy danych z innych programów do Medfile
  Elektroniczna Dokumentacja Medyczna to nie tylko dedykowane narzędzie do różnych lekarzy i specjalistów. Program do gabinetu umożliwia przeniesienie danych z innych programów do Medfile. Dzięki temu w prosty sposób wszystko będzie w jednym miejscu w sposób uporządkowany, a Ty skorzystasz z wszystkich potrzebnych funkcji, dostępnych z poziomu jednej aplikacji. A w razie wątpliwości bądź problemów, pomoc zaoferuje dedykowany opiekun klienta programu Medfile.

 

Zalet elektronicznej dokumentacji medycznej jest wiele. Staraliśmy się wybrać te, które najściślej łączą się z pracą lekarza i przekonać sceptyków. Są to przede wszystkim: niższe koszty, oszczędność czasu i ułatwienie pracy, a także zwiększenie wydajności całego personelu medycznego. Bez dobrej organizacji nie sposób prowadzić placówkę medyczną, świadczącą usługi na wysokim poziomie. Warto iść zatem z duchem czasu i porzucić zeszyt i długopis na rzecz przejrzystego programu medycznego, jak Medfile.

Comments are closed.