e-Recepta – wybierz program dla Twojej placówki

elektroniczna dokumentacja medyczna, Telemedycyna

Zbliżający się obowiązek wystawiania e-Recepty w placówkach medycznych spędza sen z powiek wielu lekarzom, którzy nie mają już zbyt wiele czasu na decyzję i testowanie wielu systemów: „Jaki program będzie najlepszy dla mojego gabinetu?”, „Dzięki któremu systemowi będę mógł sprawnie i skutecznie wystawiać elektroniczne dokumenty?”, „Czy dam sobie radę?” Najwyższy czas odpowiedzieć na te i wiele innych pytań zadawanych przez pracowników systemu ochrony zdrowia.

e-Dokumenty – ważne informacje

Aby lekarz lub osoba posiadająca uprawnienia np.: pielęgniarka i położna mogły wystawić e-Receptę muszą posiadać Certyfikat ZUS pobrany z platformy PUE: https://www.zus.pl/pue (jest on także potrzebny do wystawienia e-Zwolnienia). Kolejny element to certyfikat pobrany z RPWDL (Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą). Można go uzyskać dzięki podłączeniu gabinetu lub podmiotu leczniczego do platformy P1 – e-Zdrowie https://rpwdl.csioz.gov.pl

Ostatni ważny element to system do którego zostaną wgrane powyższe certyfikaty.

Istotne terminy dla wprowadzanej e-Dokumentacji i zalety e-Recept

Najważniejszym obecnie terminem jest 8 stycznia 2020 r. – w tym dniu rozpocznie się obligatoryjne wystawianie omawianego dokumentu. Główną zaletą, jaki niesie e-Recepta będzie brak konieczności noszenia recept ze sobą do apteki.
e-Recepty zdarzały się być:

 • gubione,
 • nieczytelne,
 • źle wypełnione,
 • wystawione przez osoby nieuprawnione.

W czasach, kiedy większość populacji ma ze sobą smartphone lub przynajmniej dostęp do komputera z Internetem można bezpłatnie założyć Internetowe Konto Pacjenta: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta, dzięki któremu po wystawieniu przez lekarza e-Recepty, pacjent otrzyma:

 • SMS z 4 cyfrowym kodem, który w aptece wystarczy podać wraz z numerem PESEL,
 • Można także otrzymać e-mail wraz e-Receptą w postaci pliku PDF, który należy przedstawić farmaceucie w punkcie aptecznym,
 • Jeśli pacjent nie posiada Internetowego Konta Pacjenta, to nie jest to problem – lekarz może wydać druk informacyjny o e-Recepcie na podstawie którego farmaceuta wyda leki.

Internetowe Konto Pacjenta posiada także wiele innych, ciekawych funkcji.

Jaki system będzie odpowiedni dla wystawienia e-Recept

Najdogodniejszym systemem będzie ten, w którym będzie można prowadzić Elektroniczną Dokumentację Medyczną w kompleksowy sposób, jak również skutecznie wystawiać e-Dokumenty po każdorazowym wprowadzeniu obligatoryjnych terminów. System Medfile® EDM sprawdził się zarówno w przypadku e-Zwolnień (obowiązkowe od grudnia 2018 r.). e-Recepta także może być od dawna wystawiana w systemie. Już teraz trwają przygotowania do wprowadzenia modułu w zakresie e-Skierowań, które zostaną wprowadzone od 2021 r.

Przygotowanie się na zmiany wymaga nieco czasu. Na zapoznanie się z odpowiednim systemem do gabinetu pozostał nieco mniej niż miesiąc. Jeśli placówce medycznej zależy na płynnej i sprawnej pracy po 8 stycznia 2020 r., jest to ostatni dzwonek aby testować program.

Wprowadzona przez Ministerstwo Zdrowia e-Recepta, nie ogranicza się jednak do wystawiania e-Dokumentów. Systemy gabinetowe posiadają wiele ważnych funkcji, dzięki którym codzienna praca lekarzy, pielęgniarek i rejestratorów staje się wygodniejsza, a dokumentacja medyczna może zostać szybciej wypełniona.

Program dla placówki medycznej – wybór systemu optymalizującego pracę

Poza podstawowymi funkcjami, takimi jak możliwość prowadzenia ciągłej dokumentacji medycznej pacjentów w postaci elektronicznej – historia chorób wraz z archiwizacją; harmonogram, kalendarz, możliwość e-Rejestracji; program Medfile® EDM proponuje także rozwiązania, które zostaną wykorzystane w wielu placówkach w celu poprawy jakości ich pracy:

 • system powiadomień SMS, z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty;
 • magazyn leków i produktów medycznych;
 • możliwość rejestracji na wizyty grupowe – przydatne w gabinetach psychoterapeutycznych, psychiatrycznych i fizjoterapeutycznych;
 • przedpłaty za wizyty i połączenie z kasami oraz drukarkami fiskalnymi, płatność gotówką i kartą;
 • integracja z platformą ZnanyLekarz.pl oraz Google Calendar;
 • specjalnie przygotowane karty wizyty pacjenta dla fizjoterapii, stomatologii, medycyny estetycznej oraz możliwość zbudowania własnej indywidualnej karty.

Te i wiele winnych funkcji może zostać wdrożonych w Twoim gabinecie jeszcze przed 2020 r., za sprawą intuicyjnego działania programu w tzw. chmurze i pomocnej Obsłudze Klienta, która przeprowadzi Cię przez cały system.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami Medfile®: +48 530 610 330.

Comments are closed.